Baza

DSC_0002Dużym atutem Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego jest posiadana baza. Dysponujemy obecnie zapleczem dydaktyczno-internatowym w dwóch miejscach: w Wieżycy k. Szymbarka w środkowej części Szwajcarii Kaszubskiej oraz w Starbieninie k. Choczewa - na północnych Kaszubach.

Od początku swego istnienia (1982) UL wykorzystuje siedzibę w Wieżycy. Są to budynki po przedwojennej przydrożnej gospodzie zaadaptowane na cele dydaktyczne. W skład bazy wchodzą: sala wykładowa, galeria sztuki ludowej, sala telewizyjna, węzeł kuchenno-jadalny, pokoje administracji oraz część internatowa na 35 osób (w pokojach 2-, 3-osobowych). Całość położona jest w jednej z najpiękniejszych okolic Pomorza - na pokrytej lasem górze Wieżyca (329 m n.p.m.). Placówka znajduje się w odległości 50 km na zachód od aglomeracji gdańskiej i usytuowania się przy trasie Gdańsk - Kościerzyna (20 km za miejscowością Żukowo).

DSC_0068Od połowy lat 1990-tych działa filia w Starbieninie zlokalizowana w malowniczym dworku w stylu willi włoskiej, przy którym wybudowano pawilon noclegowy. Obiekty mieszczą salę konferencyjną na ok. 60 osób, sale seminaryjne, pracownie, kompleks kuchenno-jadalny, część mieszkalną na 65 miejsc (pokoje 2-osobowe z łazienkami) oraz kawiarnię. Całość otoczona jest terenem rekreacyjnym (ok.2,5 ha) z częściowo zachowanym starodrzewiem i sadzawkami. Filię dzieli 85 km od centrum Gdańska. Położona jest przy trasie Puck-Słupsk pomiędzy miejscowościami Żarnowiec i Choczewo (zjazd we wsi Lublewko w kierunku południowym od szosy). W pobliżu znajdują się: Jez. Choczewskie, a w pewnym oddaleniu - brzeg Bałtyku i Jez. Żarnowieckie. Lokalizacja z dala od skupisk ludzkich sprzyja aktywności kulturalno-edukacyjnej oraz wypoczynkowi naszych gości i słuchaczy.