Nasi przedsiębiorcy w działaniu
– Firma DETEKT Maciej Stromski

2Pomysł na firmę był naturalną konsekwencją zdobytego wykształcenia oraz moich doświadczeń zawodowych – w okresie studiów i po ich zakończeniu pracowałem na wykopaliskach archeologicznych (w kraju i za granicą). Pomysł na działalność był bezpośrednio związany z dostrzeganiem pewnej luki w usługach specjalistycznych na rynku badań archeologicznych, zwłaszcza w zakresie detektorystyki i konserwacji zabytków metalowych.

Wszystkie historyczne centra miast polskich są objęte ochroną archeologiczną i praktycznie każda inwestycja, która obejmuje prace ziemne na tych terenach, wymaga obecności archeologa – albo nadzoru, albo przeprowadzenia ratownicznych badań archeologicznych. Moja firma oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie.

Czytaj więcej...

Co słychać u naszych przedsiębiorców...

1Przymierzając się do opublikowania broszury, która prezentować będzie firmy powstałe w ramach projektu „Własna firma pomysłem na życie” poprosiliśmy naszych przedsiębiorców o krótką refleksję na temat tego skąd wziął się ich pomysł na firmę oraz jak patrząc już z perspektywy kilkumiesięcznej pracy oceniają to co udało się im już osiągnąć oraz jakie plany snują na przyszłość.

W tym miesiącu na bieżąco będziemy publikowali wypowiedzi uczestników projektu. Jako pierwszą publikujemy informację od Marty Zaborowskiej, która…, a właściwie sami przeczytajcie co u niej słychać

Pomysł na otwarcie własnej działalności gospodarczej w zakresie projektowania, sprzedaży i świadczenia usług związanych z oświetleniem, narodził się w mojej wyobraźni już dawno, jednak zawsze brakowało mi odwagi do otwarcia własnej firmy.

Przed założeniem firmy zdobyłam tytuł inżyniera na Politechnice Gdańskiej, następnie pracowałam jako inżynier budowy, zaś w dalszej kolejności jako projektantka oświetlenia. Zdobyłam niezbędną wiedzę, doświadczenie, a projektowanie oświetlenia stało się dla mnie nie tylko pracą ale i wielką pasją.

Czytaj więcej...

„Własna firma patentem na życie” – Firma Balsam

8Bardzo oryginalną, nietypową firmą, która powstała przy wsparciu Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego jest firma Balsam. Jej założycielką jest Kornelia Płotka. Firma Balsam świadczy usługi profesjonalnego przygotowania ciała do pochówku, w tym balsamacji zwłok, rekonstrukcji i kosmetyki pośmiertnej.

Czytaj więcej...

„Własna firma patentem na życie” – Second Hand i nie tylko...

4W Kartuzach na rogu ulic Bielińskiego i Dworcowej powstał nowy, bardzo oryginalny sklep, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Właścicielką sklepu jest Angela Landowska, która pozyskała środki na rozkręcenie biznesu z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Działalność swą opiera na handlu: odzieżą używaną i nową, biżuterią, galanterią, pasmanterią itd.

Czytaj więcej...

Relacja wideo ze spotkania uczestników projektu „Własna firma patentem na życie”

Zgodnie z wcześniejszą informacją opublikowaną na naszej stronie udostępniamy film relacjonujący spotkanie uczestników projektu pn. „Własna firma patentem na życie”. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Co w trawie piszczy?”, aby dowiedzieć się co nowego słychać u naszych świeżo upieczonych przedsiębiorców. Jeden z nich wyszedł z inicjatywą upamiętnienia tego spotkania – Dziękujemy!

Czytaj więcej...

„Co w trawie piszczy?”,
czyli co słychać u uczestników projektu pn. „Własna firma patentem na życie”

8Z końcem kwietnia uczestnicy projektu pn. „Własna firma patentem na życie” po długim czasie spotkali się w całym gronie. „Świeżo upieczeni” przedsiębiorcy pozostają ze sobą w stałym kontakcie, wspierają się nawzajem w rozkręcaniu swoich biznesów, jednakże w pełnym składzie nie widzieli się od lutego br. Spotkanie było bardzo dobrą okazją do podzielenia się z tego na jakim etapie prowadzenia własnej firmy każdy z uczestników jest. Uczestnicy opowiadali zarówno o pozytywnych stronach prowadzenia działalności jak i o trudnościach, z którymi zmierzają się na co dzień. Ponadto na spotkanie zaprosiliśmy już doświadczonych przedsiębiorców, którzy chętnie podzielili się swoją wiedzą w zakresie prowadzenia własnego biznesu. Była to swoista wymiana doświadczeń. Uczestnicy kierowali mnóstwo pytań do naszych gości, natomiast oni udzielili bardzo wielu praktycznych wskazówek naszym uczestnikom.

Czytaj więcej...

„Własna firma patentem na życie” – pracownia rękodzieła połączona z kwiaciarnią

2Jedną z firm powstałych w ramach projektu „Własna firma patentem na życie” jest pracownia rękodzieła połączona z kwiaciarnią. Firma zlokalizowana jest w Żukowie przy ulicy Książąt Pomorskich 2 F. Nasza uczestniczka – Sylwia Hewelt zajmuje się rękodziełem, tworzy upominki, dekoracje świąteczne, odlewa anioły, a także dokonuje renowacji figur.

Czytaj więcej...

Wieści z pierwszych wizyt monitoringowych

0Pracownicy KUL mają ogromną przyjemność obserwować jak uczestnicy projektu pn. „Własna firma patentem na życie” uruchamiają swoje wymarzone biznesy. Na bieżąco prowadzone wizyty monitoringowe to świetna okazja do rozmów z uczestnikami i obserwacji postępów w nowopowstałych firmach. Remonty, adaptacja pomieszczeń to wszystko z czym zmierzają się uczestnicy po to, by już niedługo ruszyć pełną parą. Można pokusić się o stwierdzenie, że wszyscy uczestnicy z powodzeniem realizują swoje, wcześniej założone plany. Wielu przedsiębiorców już działa, o ich sukcesach będziemy na bieżąco informować.

Czytaj więcej...

„Biznes się kręci”

0Uczestnicy projektu pn. „Własna firma patentem na życie” podpisali umowy na przyznanie jednorazowej dotacji inwestycyjnej oraz na otrzymanie podstawowego wsparcia pomostowego. Przed nimi rok wyzwań i pracy nad „rozkręcaniem” własnych biznesów. Niemniej jednak mamy nadzieję, że firmy, które powstały w ramach projektu utrzymają się na rynku przez długie lata, nie tylko przez rok.

Czytaj więcej...

Ostateczna lista rankingowa
- Jednorazowa Dotacja Inwestycyjna oraz Podstawowe Wsparcie Pomostowe

logo smallKaszubski Uniwersytet Ludowy informuje, że Komisja Oceny Wniosków dokonała ostatecznego wyboru uczestników, którym zostanie przyznana jednorazowa dotacja inwestycyjna oraz podstawowe wsparcie pomostowe w ramach realizacji projektu pn. „Własna firma patentem na życie”. Komisja rozpatrzyła odwołania i tym samym zakończyła prace.

Czytaj więcej...